KURUCUMUZ

Kurucumuz Cihan Züleyha Aydın Özdemir 1980 yılında Trabzon’da doğdu. 2004 yılında burslu olarak başladığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümünü birincilikle bitirdi. Lisans eğitimi esnasında çocuğun ruhsal ve sosyal iyiliği konusunda çalışan birçok organizasyonda gönüllü olarak çalıştı ve bu alanda projeler geliştirip yönetti. Özel Eğitim alanında bir yıla yakın çalıştıktan sonra 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Gelişim Psikolojisi yüksek lisans programına başladı. 2012 yılında oğlu Ali doğunca eğitim ve çalışma hayatına ara verdi. Birçok anne gibi şehirde küçük bir çocukla yaşamanın zorlukları ile karşılaştı ve Ali ile birlikte Mavi Kanguru’yu düşlemeye başladı. Gelişim Psikolojisi uzmanlık programını bitirdiğinde Mavi Kanguru’nun sistemini de oluşturmuştu.

Mavi Kanguru’nun kurucusu, Gelişim Psikolojisi Uzmanı Cihan Züleyha Aydın Özdemir, Mavi Kanguru’da bizzat bulunup çocuklarla ve ebeveynlerle ilgilenmektedir. Aynı zamanda çeşitli kurumlarda 9 ay, 3 yılı kapsayan uzmanlık alanında aşağıdaki hizmetleri sunmaya devam etmektedir.

  • Gelişimsel ölçme değerlendirme ve destekleme,
  • Oyun terapisi,
  • Ebeveyn eğitim ve danışmanlığı,
  • Hamile ve bebek terapisi

Cihan Züleyha Aydın Özdemir Kimdir?

Kuruluş Hikayemiz

Mavi Kanguru’yu oğlum Ali 2 yaşındayken, onunla birlikte tasarladık. Hikâyemiz ve hayallerimiz birçoğunuza tanıdık gelecektir.

Birçok anne gibi, anne olduğumdan beri birçok değişime uğradım. Oğlum Ali, bana hiç kimsenin öğretemediği kadar çok şeyi 3 yıl gibi bir sürede öğretti. O benim en değerli öğretmenim.

Anne olan bilir: Onun için her şeyin en iyisini isteriz. O mutlu olmazsa biz de mutlu olamayız. Sosyalleşme ve oyunun, çocukların en temel ihtiyaçlarından. İstanbul’da Ali’ye bunları sunabileceğim yerleri araştırdığımda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Şehirde bu ihtiyacı karşılayan yerlerin sayısı çok azdı ve uzman gözüyle değerlendirdiğimde bu kısıtlı mekânların da bazı yönlerden yetersiz kaldığını gördüm. Ebeveynlerin seçeneksizlikten dolayı çocuklarını kapalı mekanlardaki gürültülü, hijyen ve temizlik standartlarının çok altında işleyen oyun alanlarına götürmekte olduklarını gördüm. Ben de Ali’yi birkaç kez bu tür yerlere götürdüm. Her bir deneyim bana bunun çocuklara yapılan büyük bir haksızlık olduğu hissini verdi. Öte yandan standartları daha yüksek oyun alanlarını da denedik. Fakat uzman gözüme değen sıkıntılar anne yüreğime dokundu. Çocuklarımızın daha iyiyi hak ettiğine olan inancım ve arzum büyüdü. Uzun süren arayış ve araştırmalar sonunda arzu ettiğim bu mekânı oğlum ve arkadaşları için tasarlamaya karar verdim.

Mavi Kanguru böyle doğdu.

Aradan geçen yıllar, Mavi Kanguru’ya gelip giden aileler bize çok şey kattı. Bu proje sadece benim ve Ali’nin projesi olmaktan çıktı. Nermin’le Çınar da katkı sağladı. Aslı ile Özde de. Adını sayamayacağım kadar çok anne, baba ve çocuk gönül verdi. Mavi Kanguru büyüdü ve daha çok aileye ulaştı. Ailelerimizden gelen talepler sonucu 2017 yılında Anaokulu hizmeti de vermeye başladık. Aynı aşk ve hevesle kapılarımız tüm çocuk değeri bilen insanlara açık. Küçük oğlum Alp de artık Mavi Kangurunun öğrencilerinden biri 🙂

Adımız Neden Mavi Kanguru?

Uyguladığımız eğitim modeli (KEÇEM) kanguruların kendi yavrularına yaklaşımlarına benziyor. Kangurular henüz dünyaya adapte olma becerileri gelişmemiş, fasülye kadar olan yavrularını keselerinin içinde büyütürler. Bu minik kangurular kesenin içindeki memeden beslenir. Ne zaman ki hazır hisseder, anne kangurunun kesesinden dışarı bir bakış atar. Bu bakışın heyecanı ve kaygısı öyle büyüktür ki yavru kanguru rahatlamak için hemen kesenin içine iner. Yavru kanguru için kocaman olan bu deneyim anne kesesinde sindirilirken yavru kanguru bir sonraki adım için güç toplar. Bu kez dışarı tüm kafası ile bakar. Her seferinde dış dünyaya biraz daha açılır ve bu açılmanın onda yarattığı kaygıyı annesinin kesesinin içine sığınarak dindirir. Anne kanguru yavrusunun bu çok doğal sürecinde hep orada hazır durur. Dış dünyaya açılması için gereken desteğe ve güvene sahip olan yavru kanguru bu kritik dönemi güvenle atlatır.

Tıpkı kangurular gibi; Mavi Kanguru ebeveynleri de  çocuklarının neye ne kadar hazır olduklarını dikkate alır. Çocukları dünyayı keşfederken hep olmaları gerektiği kadar uzakta dururlar. Ne çok yakın, ne çok uzak. Böylece Mavi Kanguru çocukları, ebeveynlerine ihtiyaç duyduğunda güvenli liman olan ebeveyn kucaklarını nerede bulacaklarından emin olur.

Farkımız

Mavi Kanguru, Çocuk Gelişim Psikolojisi uzmanı bir annenin kendi çocuğu için tasarladığı bir okuldur.

– Okulumuzda Sosyal-Duygusal gelişime önem verilir. Duygusal Zeka programımızda çocuklarımızın duygusal olgunlukları üzerinde yoğun çalışmalar yaparız.

– Çocukların duygusal gelişimleri gibi fiziksel gelişimleri de bizim için çok önemli. Bu sebeple Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Mavi Kanguru Spor Kulübü ile tüm öğrencilerimiz resmi lisanslı sporcu olma şansına sahip olur.

– Kendini seven ve kendine güvenen bireyler yetiştirmek istiyoruz. Bu sebeple ‘buralı’ olmaktan gurur duyabilmeleri bizim için önemli. Kendi kültürlerine dair gurur duyacakları elementleri öğrenecek, kendilerinden memnun insanlar olurlar.

– İngilizce yabancı dil eğitiminde ‘Maruz Bırakma ve Oyun Temelli’ modelleri benimsiyoruz. Bu sayede çocuklarımız yabancı dil öğrenme kaygısı yaşamadan dili kolaylıkla içselleştirirler. 

– ‘Ailelerine rağmen’ çocuk yetiştirmek yerine aileleri ile iş birliği yaparak çocuklarımız için en ideal olan uygulamaları geliştiririz.

– Bireysel Oryantasyon Programı ile aramıza yeni katılan çocuklarımız için özel bir uyumlama programı geliştiriyoruz. Bu programı Klinik Psikoloğumuz ve ebeveynlerimiz uyum içinde uyguluyor. Ta ki çocuğumuz keyifle okula gelmeye başlasın.

– Tüm ebeveynlerimiz, çocuklar ile ilgili konularda diledikleri zaman randevu alarak Pedagog görüşmesi yapabiliyor.

– Odağımızda ‘çocuk’ var. Aldığımız kararlarda her zaman ‘Çocuğun yüksek yararına uygun mu?’ sorusunu soruyoruz.

– Gelişim Psikolojisi alanındaki bilimsel çalışmaları takip ediyoruz. Eğitim programımızı sürekli olarak güncel ve yeni tutuyoruz.

– Çocukların tüm gelişim alanlarında, bütüncül öğrenme deneyimi yaşamaları için ‘oyun’ odaklıyız. Çünkü oyun çocuğun en temel uğraşıdır.

– Türkiye Bebek Ruh Sağlığı Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Öğretmenleri Derneği, Çocuğa Değer Katanlar Derneği üyesi olan kurucumuz Çocuk Ruh Sağlığı çalışmalarını desteklemeye, bu alanda akademik çalışmalar yapmaya devam ediyor.

– Ekip arkadaşlarımızı seçerken epey titiz davranıyoruz. Deneyimli bir ekiptense, içi çocuk sevgisi ile dolu, öğrenme motivasyonu yüksek genç öğretmenlerle çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz, yoğun bir hizmet içi eğitimden geçiyor. Öğretmen eğitimlerimiz yıl boyunca sürüyor.

– Mavi Kanguru Anaokulunun bahçesi doğal toprak, çimen ve kumdan oluşuyor. Çocuklarımız toprağa, suya, doğaya değiyor. Ekip biçiyor, hasat yapıyor.

– Çocuklarımız organik yaşam beceri kazanıyor. Okulumuzda sadece organik ve doğal ürünlerden kendi mutfağımızda hazırlanmış olduğumuz lezzetli yemekleri yiyorlar. Çevre bilinci, doğa sevgisi ve sağlıklı beslenme konularında öğrenme süreçlerinden geçiyorlar. 

– Çocuklarımız Adab-ı Muaşeret dersi alıyor. Masada nasıl oturulur, hangi nezaket cümleleri nerelerde kullanılır, öğreniyorlar. Hem de çok keyifli evcilik oyunları ile.

– Çocuklarımız İşaret Dili öğreniyor. Böylece hem yeni ve farklı bir iletişim kanalına sahip oluyorlar hem de farklı gelişen insanlarla bağ kurabilecek yetiye kavuşuyorlar.