‘Organik beslenmek bir ayrıcalık değil, bir ihtiyaçtır.’

Özellikle çocuklar için. Çünkü erken çocukluk dönemi hem zihinsel hem de fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde vücudumuza giren her besin bedenimizin yapı taşına dönüşür. ‘‘Ne yiyorsak, o’yuz’’ söylemi çocuklukta çok daha derin bir anlam kazanır Çünkü bu dönemde atılan sağlam temeller ruhsal ve fiziksel sağlığın güvencesidir.

Mavi Kanguru çocukları organik ve doğal ürünlerle beslenir. Okulumuzda tüketilen ürünler Buğday Derneği tarafından denetlenen Kurtuluş Organik Pazardan  ve Kurucumuzun bizzat ziyaret ettiği çiftlik-üreticilerden haftalık olarak tedarik edilir. Mevsiminde beslenmeye özen gösteririz.  Reçetelerimiz Diyetisyen ve Gastronomi uzmanları tarafından oluşturulur. Menümüz çocukların günlük vitamin, mineral ve beslenme ihtiyaçları gözetilerek hazırlanır.

Özel beslenme ihtiyacı olan (alerjik, özel diyet gereksinimli…)  çocukların bireysel beslenmeleri özenle takip edilir.

Haftalık Menü Örneğimiz:

Mavi Kanguru Ebeveyn & Çocuk Kulübü
Anaokulu
Haftalık Yemek Listesi
Günler Sabah Kahvaltısı  Öğle  Yemeği İkindi Kahvaltısı
Pazartesi Çörek Otlu Beyaz Peynir
Salatalık
Domates
Süt
Domates Soslu Misket Köfte
Patates Püresi
Ev Yapımı Taze  Naneli Ayran
Unsuz Şekersiz Brownie (Uygulama Yemeğimiz)
Komposto
Salı Haşlanmış Yumurta
Siyah Zeytin
Tam Buğday Ekmeği
Ihlamur
Yeşil Mercimekli Börek
Tarhana Çorbası
Mevsim Salatası
Mevsim Meyvesi
Çarşamba Taze Kaşar Peyniri
Yeşil  Zeytin
Maydanoz
İncir Ezmesi
Süt
Mantar Çorbası
Etli Kabak Dolması
Yoğurt
Tam buğday Ekmeği
File Bademli Kurabiye
Komposto
Perşembe Lor Peynirli Kapya
Biberli Omlet
Salatalık
Domates
Rezene Çayı
Tam Buğdaylı Spagetti
Garnitür
Taze Sıkılmış Meyve Suyu
Pekmezli Muhallebi
Cuma Tahin pekmez
Zeytin
Tam Buğday Ekmeği
Süt
Tas Kebabı
Bulgur Pilavı
Komposto
Ballı Muz

Mavi Kanguru Mutfak Aktiviteleri:

Erken yaşta edinilen alışkanlıkların yaşam tarzına dönüştüğünün farkındayız. Bu sebeple çocuklarımızın sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda erken yaşta bilinçlenmesini önemsiyoruz. Mavi Kanguru Çocukları, markette etiket okumayı öğrenir. Organik ürün, GDO, katkı maddeleri nelerdir bilir. Karbonhidrat içeren besinleri, protein besinlerinden ayırabilir. Yıl içerisinde yaptığımız; market, organik Pazar, semt pazarı, tarla ve bostan gezileri ile besinlerin tohumdan sofraya yolculuklarını öğrenirler. Bir nohut tanesinin hikâyesi ile doğaya saygı duymayı, ‘tane’nin kıymetini bilmeyi öğrenirler.

Beslenme saatlerinde de öğrenmeye ve eğlenmeye devam eder çocuklarımız. Her bir takımın tabağında kalan yemekler tartılır ve o takımın o günkü artık listesine yazılır. Böylece çocuklarımızın tabağına tüketebileceği kadar yemek alma yolunda ilerleyişlerini takip eder ve onlara bu konuda geri bildirim veririz. Kendi yemeklerini kendileri alır, sıkça mutfağa girip yemek yapar ve diğer takımlar için sofra hazırlayıp misafir ağırlama adabını öğrenirler.

Organik Gıda Nedir?

Yetiştirilmesinde ve işlenmesinde; yapay gübre, zirai ilaç, hormonlar, antibiyotikler, koruyucular, renklendiriciler gibi katkı maddeleri kullanılmayan gıdalar Organik Gıdadır. Ülkemizde organik gıdalar üretimden tüketime kadar kontrol altında tutulur.

Organik Gıdayı diğer Gıdalardan Nasıl Ayırt edebilirim?

Organik Gıda; üzerindeki organik etiketi ile ayırt edilir. Ne yazık ki ülkemizde sertifikası olmadığı halde etiketlerinde organik ya da ekolojik yazan üreticiler de bulunmaktadır. Ürününüzü almadan önce üzerinde bakanlığın ya da bakanlığın onay verdiği bir sertifikasyon kurumunun etiketinin (Görseli aşağıda) bulunup bulunmadığını kontrol edin.