Bir çocuk asla yetmez!

Çocuklarımız için harika bir gelecek arzu ediyoruz ve bunu sağlamak için elimizden geleni yapmaya canı gönülden hazırız.

Ali’nin harika geleceğini hayal ederken buluyorum kendimi. Belki babasının dediği gibi bir dünya lideri olacak. Belki bir yazar belki de bir öğretmen. Ya da bir gezgin… Ben Ali için, hep mutlu ve başarılı bir gelecek düşlüyorum. Yapmak istediği şeyi yapan, duyarlı ve akıllı bir adam görüyorum oğlumun geleceğinde. Aşk görüyorum. Çok sevecek ve sevilecek. Kendi az dünyasında çok mutlu olacak. Hangi mesleği seçeceğiyle pek ilgilenmiyorum. Ama mutluluğu yakalayacağı bir hayatı olun istiyorum. Bunun için ilk günden beri çok çalışıyorum. Sağlam bir karakteri olsun. Kendini sevsin, saygı duysun. İnsanları sevsin, onlara saygı duysun. Prensipli, ahlaklı bir adam olsun. Bulunduğu ortamda, ister dünya liderliği ofisinde olsun ister çiftlikte olsun, çevresine ışık, mutluluk erdem saçsın istiyorum. Bunun için ona başkalarına saygı duymayı, paylaşmayı, merhameti, çalışmayı ve başka bir sürü değeri öğretiyorum. Fakat oğlumun mutluluğu sadece kendine dair şeylerle ilgili değil. Sadece onun değerlere sahip çıkması, saygılı olması, ışık saçması onun mutluluğunu garantilemez. Onun birlikte yaşayıp büyüyeceği diğer çocuklar da çok önemli. Yani aslında çevremdeki diğer anne babalar da Ali’nin geleceğini de inşa ediyorlar. Ben de diğer çocukların geleceğini inşa ediyorum Ali’ye yaptığım yatırımlarla. Bu hem etkileyici hem de korkunç bir gerçek.

Başka çocukların nasıl yetiştiğini göz ardı etme lüksümüz yok. Ali’nin geleceğinde birlikte yaşayacağı diğerleri olacak bugün yetişmekte olan diğer çocuklar. Ali için kurduğum hayallerin gerçekleşmesinde diğer anne babaların iyi çocuklar yetiştirmesi de önemli bir etken.

Anne olduğum andan itibaren kendimi diğer bütün çocukların annesi gibi hissediyorum. Onların da iyi yetişmesi gerek. Bütün çocukların hakkı bu. Her çocuğun annesiyim ve her çocuk Ali’nin geleceği ve Ali her çocuğun geleceği.

Bir çocuk yetiştirmek yetmez.

Gelişim Psikoloğu Cihan Züleyha Aydın Özdemir