Kuruluş Hikayemiz

Mavi Kanguru’yu oğlum Ali 2 yaşındayken, onunla birlikte tasarladık. Hikâyemiz ve hayallerimiz birçoğunuza tanıdık gelecektir.

Birçok anne gibi, anne olduğumdan beri birçok değişime uğradım. Oğlum Ali, bana hiç kimsenin öğretemediği kadar çok şeyi 3 yıl gibi bir sürede öğretti. O benim en değerli öğretmenim.

Anne olan bilir: Onun için her şeyin en iyisini isteriz. O mutlu olmazsa biz de mutlu olamayız. Sosyalleşme ve oyunun, çocukların en temel ihtiyaçlarından. İstanbul’da Ali’ye bunları sunabileceğim yerleri araştırdığımda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Şehirde bu ihtiyacı karşılayan yerlerin sayısı çok azdı ve uzman gözüyle değerlendirdiğimde bu kısıtlı mekânların da bazı yönlerden yetersiz kaldığını gördüm. Ebeveynlerin seçeneksizlikten dolayı çocuklarını kapalı mekanlardaki gürültülü, hijyen ve temizlik standartlarının çok altında işleyen oyun alanlarına götürmekte olduklarını gördüm. Ben de Ali’yi birkaç kez bu tür yerlere götürdüm. Her bir deneyim bana bunun çocuklara yapılan büyük bir haksızlık olduğu hissini verdi. Öte yandan standartları daha yüksek oyun alanlarını da denedik. Fakat uzman gözüme değen sıkıntılar anne yüreğime dokundu. Çocuklarımızın daha iyiyi hak ettiğine olan inancım ve arzum büyüdü. Uzun süren arayış ve araştırmalar sonunda arzu ettiğim bu mekânı oğlum ve arkadaşları için tasarlamaya karar verdim.

Mavi Kanguru böyle doğdu.

Aradan geçen yıllar, Mavi Kanguru’ya gelip giden aileler bize çok şey kattı. Bu proje sadece benim ve Ali’nin projesi olmaktan çıktı. Nermin’le Çınar da katkı sağladı. Aslı ile Özde de. Adını sayamayacağım kadar çok anne, baba ve çocuk gönül verdi. Mavi Kanguru büyüdü ve daha çok aileye ulaştı. Ailelerimizden gelen talepler sonucu 2017 yılında Anaokulu hizmeti de vermeye başladık. Aynı aşk ve hevesle kapılarımız tüm çocuk değeri bilen insanlara açık. Küçük oğlum Alp de artık Mavi Kangurunun öğrencilerinden biri 🙂

Adımız Neden Mavi Kanguru?

Uyguladığımız eğitim modeli (KEÇEM) kanguruların kendi yavrularına yaklaşımlarına benziyor. Kangurular henüz dünyaya adapte olma becerileri gelişmemiş, fasülye kadar olan yavrularını keselerinin içinde büyütürler. Bu minik kangurular kesenin içindeki memeden beslenir. Ne zaman ki hazır hisseder, anne kangurunun kesesinden dışarı bir bakış atar. Bu bakışın heyecanı ve kaygısı öyle büyüktür ki yavru kanguru rahatlamak için hemen kesenin içine iner. Yavru kanguru için kocaman olan bu deneyim anne kesesinde sindirilirken yavru kanguru bir sonraki adım için güç toplar. Bu kez dışarı tüm kafası ile bakar. Her seferinde dış dünyaya biraz daha açılır ve bu açılmanın onda yarattığı kaygıyı annesinin kesesinin içine sığınarak dindirir. Anne kanguru yavrusunun bu çok doğal sürecinde hep orada hazır durur. Dış dünyaya açılması için gereken desteğe ve güvene sahip olan yavru kanguru bu kritik dönemi güvenle atlatır.

Tıpkı kangurular gibi; Mavi Kanguru ebeveynleri de  çocuklarının neye ne kadar hazır olduklarını dikkate alır. Çocukları dünyayı keşfederken hep olmaları gerektiği kadar uzakta dururlar. Ne çok yakın, ne çok uzak. Böylece Mavi Kanguru çocukları, ebeveynlerine ihtiyaç duyduğunda güvenli liman olan ebeveyn kucaklarını nerede bulacaklarından emin olur.

Farkımız

Mavi Kanguru, Çocuk Gelişimi Psikolojisi uzmanı bir annenin kendi çocuğu için tasarladığı bir okuldur.

Okul öncesi sadece ‘eğitim bilimi’ ile ilgili değildir. Gelişim Psikolojisi ve Ruh Sağlığı bu dönemin önemli bileşenlerindendir.

Okulumuzun Uzman Ruh Sağlığı ekibi hem çocuğu hem de aileyi sürekli olarak destekler. Çocuklarımızın sosyal-duygusal gelişimini önemseriz. Bu bağlamda yıl boyunca çeşitli çalışmalar yürütürüz.

Spectrum Projesi ile 3-6 yaş çocuklarda yetenek-eğitim değerlendirmesi ve bu eğilimlere uygun müfredat çalışması yaparız. 

EQ Academy (Duygusal Zeka Okulu) programımızla, çocuklarımızın sosyal-duygusal alanda yaşadıkları güçlüklerle baş etme becerileri güçlendirilir. 

Çocuklarımızın fiziksel gelişimlerini desteklemek adına Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Mavi Kanguru Spor Kulübü ile sportif alanda da etkin çalışmalar yapılır.

Yerli ve Özgün bir erken çocukluk eğitim modeli olan ‘Kanguru Erken Çocukluk Eğitim Modeli’ni uyguluyoruz. Bu model, ekibimizdeki yetişkinlerin çocuklara nasıl yaklaşacağı konusunda güçlü bir pedagojik alt yapı sunar.

‘Aileye rağmen çocuğa hizmet vermek’ yerine ‘Aile ile işbirliği içinde çocuğa hizmet vermek’ misyonuyla hareket ederiz.

Erken çocuklukta çocuğun gelişimsel özelliklerini bilir ve bu konudaki akademik yayınları takip ederiz. Dünyadaki bilimsel araştırmaların ışığında program ve modelimizi güncel tutarız. 

Oyun odaklı bir eğitim programı ile hem akademik ihtiyaçları giderir hem de öğrenmeye dair olumlu algıların yerleşmesini sağlarız.

Türkiye Bebek Ruh Sağlığı Derneği ve Türk Psikologlar Derneği Üyesi kurucumuz, Türkiye’de bebek ruh sağlığı ve erken çocukluk eğitimi çalışmalarını desteklemeye, bu alanda akademik çalışmalar yapmaya devam eder.

‘Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir’ mottosu ile, her çocuğun dehasının yatmakta olduğu alanı keşfetmeye odaklanırız ve bu konuda ailelerimiz destekleriz.

Öğretmenlerimiz düzenli haftalık hizmet içi eğitimler alır ve öğretmenlerimizin gelişim ve yaklaşımları sürekli denetlenir, desteklenir.

Bahçemiz doğaldır. Çocuklar tıpkı bizim neslin deneyimlediği gibi toprak, kum, su ve ahşapla oynarlar.